Sezon ogórkowy

impresje

W modzie w sierpniu wszyscy odpoczywają. Dzieje się niewiele. Dlatego rzadko teraz się odzywam. Jednak ELLE nie próżnuje. W dodatku zajęliśmy się bardzo poważnym tematem. Razem z fundacją Rak & Roll zorganizowaliśmy akcję mającą na celu pomoc osobom chorym na raka. Znani projektanci mody zaprojektowali nakrycia głowy dla kobiet pozbawionych włosów w wyniku chemioterapii. Szczegóły o przebiegu akcji znajdziecie w listopadowym wydaniu ELLE, ja chciałam podzielić się wrażeniami z sesji.

W nakryciach głowy pozowały kobiety dotknięte tą straszną chorobą. Przyznam, że bałam się tej sesji. Bałam się spotkań z nimi, smutku w ich oczach, mojego lęku o nie. Tymczasem był to jeden z przyjemniejszych dni, jakie do tej pory spędziłam na planie zdjęciowym. Nigdy dotąd moda nie dała mi tyle radości i takiego poczucia sensu.

Lubię moją pracę tak bardzo, że tylko czasami zastanawiam się, jaki ma sens. Nie jestem lekarzem, nie ratuję ludziom życia. Nie buduję domów, nie piekę chleba. Moda nie zaspokaja najważniejszych potrzeb człowieka, czasami jej nie doceniam. Po 11 września, gdy zachodni świat przeżywał to, co wydarzyło się w Nowym Jorku, byłam akurat na sesji zdjęciowej i pytałam siebie, po co to komu w obliczu takiego nieszczęścia. Oczywiście należy znać proporcje. Większego znaczenia nie ma. Jednak nawet w tych najbardziej zwyczajnych sesjach mody pokazujemy piękniejszą część świata. Piękno, jak się zorientowałam na planie naszej sesji z fundacją Rak & Roll – cieszy i daje siłę. Nigdy nie widziałam takich uśmiechów zadowolenia z siebie na twarzach modelek, co na twarzach dotkniętych rakiem kobiet, które wychodziły z przymierzalni i stawały na planie pozując fotografowi. Jedna z nich zwierzyła się, że to pierwszy miły dzień od czasu, kiedy dowiedziała się o swojej chorobie. Po naszej sesji dla ELLE doceniam znaczenie mody. Może niewielkie, ale jakieś ma. Piękna strona świata wszystkim jest potrzebna i może dodać sił nawet w najtrudniejszych momentach życia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *