Pokaz Małgorzaty Czudak

projektanci mody sklepy on-line
Łódzkie klimaty na Hożej 51 w Warszawie

Lubię, kiedy Warszawa zmienia swoje oblicze w zależności od tego, kto mi ją pokazuje. Dzisiaj odkryłam zupełnie nowe miejsce. Wszystko za sprawą zorganizowanego tam pokazu Małgorzaty Czudak. Projektantka sprawiła, że przez chwilę poczułam się jak w mieście, w którym ona od lat wykłada. Jest profesorem tytularnym w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru oraz kierownikiem katedry ubioru.

Małgorzata Czudak swój pokaz zorganizowała dzisiaj w Produkcji Artystycznej, czyli nowym studiu fotograficznym otwartym w dawnej fabryce serów przy Hożej 51. Industrialne klimaty w centrum miasta okazały się być idealnym miejscem na prezentację wiosennej kolekcji projektantki. W dobie internetu, sprzedając on-line, można bez szkody dla wizerunku prezentować odzież tuż przed jej wejściem do sprzedaży. Co prawda tygodnie mody organizowane są z dużym wyprzedzeniem, teraz na świecie wszyscy żyją jesiennymi kolekcjami, dlatego pokaz Czudak mógłby wydawać się spóźniony i taki jest – z punktu widzenia miesięczników kobiecych, które przygotowuje się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jednak nie z perspektywy portali internetowych i tego bloga.

Za kilka dni na stronie butiku projektantki (mczudak.com, rusza dopiero od marca) w sprzedaży będą męskie (do tej pory one przede wszystkim interesowały artystkę) i po raz pierwszy także damskie ubrania, na które patrząc przypomniałam sobie słowo “wzornictwo”. Ubrania te zostały bowiem nie tylko uszyte, ale też po prostu (albo aż) zaprojektowane. Wyważone proporcje, lekkość formy, konsekwentna paleta barw (inspirowana szarością nieba) zdecydowanie rzuciły mi się w oczy, choć kiedy nagrywam video z pokazu tak bardzo koncentruję się na kadrach, że nie mogę nigdy wystarczająco uważnie obejrzeć kolekcji. Na szczęście po pokazie projektantka zaprosiła mnie w kulisy gdzie mogłam wszystkiego dotknąć i wypytać ją o szczegóły. A zatem: wszystko uszyte z lekkiej jak gaza bawełny lub ze skóry oraz tak zwanych “tkanin technicznych” (wyglądają na ortalionowe folie lub silikonowe i gumowe siatki). Pytałam, czy da się w takich ortalionowych szortach wytrzymać latem? Projektantka twierdzi, że wszyta pod spód bawełna pozwala skórze oddychać. OK.

Małgorzata Czudak pod swoim nazwiskiem zaprojektowała dotąd jedną kolekcję dla meżczyzn. Ponieważ zaczęły ją kupować także kobiety, tym razem pojawiło też kilka sylwetek damskich. Nie piszę jednak o debiutantce! Przez prawie 15 lat razem z Iloną Majer i Rafałem Michalakiem pani profesor tworzyła bowiem trio MMC (od jej nazwiska pochodzi literka “C” w nazwie marki) i współpracowała z wieloma firmami odzieżowymi. Rzeczy projektowane przez Czudak można określić mianem minimalistycznych, bo ich uroda wybrzmiewa w deatalach. Szwy boczne koszul ozdobione są zaprasowanymi fałdami tkaniny, spod spodu skórzanej kurtki wystaje fragment transparentnej dzianiny, stójka koszuli ozdobiona jest milimetrową lamówką.
Dwóch moich znajomych przybyło na pokaz w ubraniach zaprojektowanych przez Czudak (z jesiennej kolekcji). Zrobiłam im zdjęcia, żebyście mogli poczuć klimat jej ubrań i przekonać się, jak wyglądają na “niemodelach” (choć obaj są całkiem przystojni).

Małgorzata Czudak i Dariusz Zieliński (Primum PR) w płaszczu jej projektu
Marcin Świderek (Fashion Magazine) w bluzie projektu Małgorzaty Czudak

Na modelach natomiast do obejrzenia jest cała kolekcja wiosenna, sfilmowana przeze mnie podczas krótkiego pokazu. Zrealizowano go bezpretensjonalnie, pomysłowo. Ta niewysoka brunetka to projektantka we własnej osobie. Osobiście pokazuje, jak ubrania zmieniają formę, gdy rozpina się wszyte w nie suwaki. Ceny ubrań od 100 do 1000 PLN. A! I nowością są torby z pianki poliuretanowej, z dopinanymi portfelami lub kopertami na laptopy. Małgorzata pokazywała mi je w kulisach pokazu z takim błyskiem w oku, że są to prawdopodobnie jej “ukochane dzieci” w tej kolekcji.

1 thought on “Pokaz Małgorzaty Czudak”

  1. Lubię taki sposób krojenia t-shirtów i koszul w modzie męskiej, ale nie cierpię zamków błyskawicznych. No i modele z tymi torbami na zakupy (choćby i kupowali wyłącznie laptopy) prezentują się dość żałośnie…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *